Z "Dziejów" Jana VI Kantakuzean, [gr. Ιωάννης ΣΤ' Καντακουζηνός (ur. 1294/1295, zm. 15 czerwca 1383) – cesarz bizantyński w latach 1347–1354.] poznajemy życie codzienne w Bizancjum.
Urodził się w Konstantynopolu ok. 1295 roku. Od roku 1325 był wielkim domestykiem. Prowadził aktywną politykę dynastyczn, jednak nie zdołał utrzymać rządów i abdykował w listopadzie 1354 roku. Wstąpił następnie do klasztoru i jako mnich Joazaf dożył tam później starości. Uczestniczył w sporach religijnych tamtych czasów. Był postacią bardzo barwną. Utalentowany dyplomata i wódz, ale także płodny pisarz. Napisał Dzieje, będące kroniką czasów od 1320 do 1354, a fragmentami aż do 1364 roku. Pozostawił także liczne dzieła teologiczne, w których zwalczał islam i judaizm, był wielkim orędownikiem hezychazmu. Wikipedia
System edukacji
Edukacja była powszechna (wolni). Bizantyńczycy mówili po grecku, uczyli się Greki. W Bizancjum kontynuowano antyczny model edukacji oparty na podziale na sztuki wyzwolone:
TRIVIUM
- gramatyka,
- dialktyka (logika)
- retoryka
QUATRIVIUM
- geometria
- arytmetyka
- astronomia
- muzyka
W X-XI w. Panowała moda na antyk. Można ją prześledzić się w dekoracjach. Zmienił się sposób przedstawiania cielesności, przedstawienia figuratywne zostają spersonifikowane. Pojawia się nagość i ruch.
Przykłady:
Psałterz paryski
Zwój Jezuego
Iliada Ambrosiana
Kościół Zbawiciela w Chorze
Przykłady:
Psałterz paryski
Zwój Jezuego
Iliada Ambrosiana
Kościół Zbawiciela w Chorze
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz