Państwo frankijskie (łac. Regnum Francorum) – początkowo plemienne państwo Franków, następnie jedno z najsilniejszych państw we wczesnośredniowiecznej Europie. W 800 roku na jego bazie utworzone zostało odnowione Cesarstwo Karola I Wielkiego.
Frankowie, lud pochodzenia germańskiego (w jego skład wchodziły różne szczepy m.in. Cherusci, Ripuarii i Salii), zamieszkujący tereny środkowego i dolnego Renu. Początkowo sprzymierzony z Rzymem w walce przeciwko Hunom.
MEROWINGOWIE 496 - 751
Chronologia:
476 - Upadek Zachodniego Cesarstwa Rzymskiego.
Thomas Lessman | CC-by-nc-nd-3.0 US. License http://worldhistorymaps.info |
Frankowie zajęli terytoria:> 481 - Chlodwig objął tron po śmierci swojego ojca. W tym czasie oprócz niego było jeszcze kilku dzielnicowych władców Franków (najprawdopodobniej krewni).> 496 Chlodwig I przyjął chrzest i utworzył monarchię frankońską, dając początek panowaniu dynastii Merowingów.
> V/VI w. Frankowie, podbili północną Galię, następnie dorzecze Sekwany i Loary oraz Galię południową, wypierając z niej Wizygotów 507. W 508 roku przeniósł stolicę do Paryża.
> 509 - Frankami nadal rządziło kilku książąt. Chlodwig pozbył się ich i został jedynym władcą Franków.
- Ok. 502 Alemanów,
- 531 Turyngów,
- 532 Burgundów.
Zwyczajowe dzielenie państwa pomiędzy spadkobierców doprowadziło do bratobójczych walk oraz wzrostu znaczenia możnowładztwa.> Ekspansja Franków skierowała się na tereny wschodnie.> W 561 roku nastąpił rozpad państwa na Austrazję, Neustrię i Burgundię. Ponowne zjednoczenie kraju dokonało się w 613 roku za sprawą Chlotara II.> 639–751 okres tzw. gnuśnych królów.
KAROLINGOWIE 751-843
Chronologia:
W 1. poł. VIII w. majordomus Karol Młot odsunął od władzy Merowingów.
751 - Pepin Mały (syn Karola) został koronowany na króla przez papieża Stefana II (początek panowania dynastii Karolingów).
768 - 814 - Karol Wielki (w 800 koronowany na Cesarza) doprowadził do politycznego zjednoczenia i gospodarczego rozwoju państwa. Prowadził zwycięskie walki, rozszerzając tereny monarchii o ziemie:
Państwo Longobardów 572 r.
- Longobardów (774),
- Awarów (795),
- Sasów (804),
- narzucił swe zwierzchnictwo Słowianom połabskim.
- Po śmierci Karola Wielkiego dały o sobie znać tendencje odśrodkowe.
Poszczególne ziemie monarchii różniły się pod względem rozwoju gospodarczego oraz tradycji religijnych i kulturowych, co spowodowało rozpad monarchii karolińskiej. Na mocy traktatu w Verdun (843) podzielono cesarstwo pomiędzy synów Ludwika Pobożnego: Karola Łysego, Ludwika Niemieckiego i Lotara. Podział państwa, zapoczątkował trzy linie Karolingów: włoską - panującej do 875, niemiecką - do 911 i francuską - do 987. W ustalonych w Verdun granicach zaczęły tworzyć się nowe państwa, w dzielnicy Karola - Francja, Ludwika - Niemcy, Lotara - Włochy. Alzacja i Lotaryngia, należące po podziale także do dzielnicy Lotara, stały się przedmiotem, trwających aż do XX w. sporów pomiędzy Francją a Niemcami.
źródło
źródło
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz